Електронік

FAQ

Вибір професії: керівництво і відповіді на питання

Вибір майбутньої професії – справа серйозна, вимагає осмислення. Ось і давайте думати, але не хаотично, а строго.

proof-07

Принципи вибору професії

Потрібно собі чітко уявляти професію, в яку ви підете спочатку. Ви ясно повинні представляти шлях в цю професію і шлях всередині цієї професії, її «підводні камені» і дерево її можливостей – в які професії можна логічно і щасливо перейти з цієї професії.

Вам має бути приємний сам предмет праці в цій професії, і дії з цим предметом теж повинні бути вам приємні. Ці дії повинні бути вам під силу і інтелектуально, і фізично.

Не варто йти в високооплачувану професію, якщо вона вам не цікава або не по силам. Ви не доб’єтеся успіху в професії, яка вам нецікава, і з огидою кинете її.

Ну, а як же зрозуміти, цікава чи не цікава, під силу чи не по силам?

Кроки у виборі професії

Спочатку дайте собі відповідь на питання: а чи не піти в професію вашої мами або тата, дідусі та бабусі, дядьки й тітки? Адже ви собі ясно уявляєте, що роблять в своїх професіях ваші близькі? Якщо не уявляєте, то поцікавтеся, розпитайте, попрацюйте трішечки влітку в їх компанії-допоможіть чим можете. Якщо зацікавить, можна почати заглиблюватися, подивитися вузи і коледжі, де готують таких фахівців, якими ви зацікавилися.

Цей досвід був би дуже корисний. Але якщо це не допомогло, поставте наступним питанням: чи хочете ви працювати більше руками або більше головою? Якщо вас нестримно тягне працювати руками – то запитайте себе, а що ж саме ви хочете робити руками: готувати, малювати, лагодити прилади, стригти і робити зачіски …

Ремісничі професії дуже живучі, і не треба соромитися йти в коледж, а не в інститут. Хороших коледжів багато. Професіонали ручної праці і в майбутньому зможуть заробляти гідно.

Якщо ви хочете виключити ручну працю, то задумайтеся, яка сфера вам ближче: гуманітарна або технічна, природничо або художня. Хоча … художники, музиканти, скульптори, танцюристи, актори і інженери працюють і головою, і руками, а часом і всім тілом.

Ви технар, якщо вам подобається розбиратися в техніці, і ви легко розумієте принципи роботи технічних пристроїв: машини, мопеди, комп’ютери, електричні прилади … Якщо немає – то це не означає автоматично, що ви гуманітарій.

Гуманітарії працюють з текстом і їх цікавить людина і суспільство. І ці професії аніскільки не простіше. Вони вимагають здібностей до роботи з текстом, словом. І вимагають інтересу до літератури, історії, філософії, культурі, психології … Чи можна заробляти в гуманітарній сфері? Можна, і навіть дуже.

Природничі науки – хімія, біологія і фізика, особливо на стику цих наук і особливо в контакті з інформаційними технологіями дають неймовірно великі можливості для творчості і реалізації сміливих ідей.

Але якщо вас з юних років тягне сфера бізнесу і ваші думки весь час працюють в напрямку торгівлі, то варто розглянути бізнес-освіту. До нього відносяться: торгова справа, маркетинг, економіка, фінанси, логістика, сервіс, готельне і ресторанна справа.

Потрібно розуміти, що все на світі може бути темою для бізнесу: і освіту, і медицина, і інженерія, і хлібопечення, і танці, і інформаційні технології.

А це означає, що почати свій професійний шлях ви можете не з бізнес-освіти, а з фахової освіти (лікар, вчитель, технолог, перукар, програміст), а потім до цього утворення додати бізнес-освіту. І вже на цій основі можна почати свою справу в сфері, яка вам добре знайома або в іншій сфері. Наприклад, якщо ви медик, можна відкрити не тільки клініку, а й торг.

Найбільш затребувані професії

Кожна епоха вимагає нових професіоналів. В останні роки народились десятки інтернет-маркетингових професій. Поки що зростає попит на розробників комп’ютерних програм. Чи означає це, що саме вам треба йти в програмісти або інтернет-маркетологи? Тільки якщо це вам до душі і під силу. А якщо немає – то є й інші не менш стрімко розвиваються сфери: біохімія, генна інженерія, сільськогосподарська хімія, матеріалознавство, зелена енергетика, нанотехнологія. Ну, а якщо ви не схильні до природничих наук, а ви, припустимо, комунікатор, то не забувайте традиційні професії, які нікуди не подінуться: юрист, учитель, журналіст, менеджер по персоналу, психолог, нейропсихолог, лікарі, організатори виставок, готельєри, адміністратори ресторану …

Для інтровертів теж є багато де себе застосувати в традиційних справах: кінооператор, кравець, ювелір, економіст, математик, звукорежисер …

Давайте пам’ятати: світ професій багатий і різноманітний. І ви не зобов’язані йти туди, куди побігли інші. Будьте уважні до себе, вивчайте себе і професії – за допомогою Електронік і розроблених нами методик.

Люди в Україні в думках своїх відпускають собі недовге життя, вважаючи, що 55 років - це вже за межами можливостей. Але лише 65 років - кінець середнього віку. Далі починається літній вік, але не старість. А коли починається старість? І що це таке - старість? Думаю, що слід скільки-то працювати до кінця днів, все життя. Однак де і як працювати, в якому обсязі працювати після 55 років? Варто замислитися. Адже можливостей, якщо розібратися у кожного думаючого людини - маса, величезна або навіть середніх розмірів - поле. І ось для цього профорієнтація. Вона, жива профорієнтація, шукає в цих полях можливості. Даних заздалегідь відповідей немає, тому що життя вирує і повертається весь час різними сторонами. І нам треба бути в курсі і все бачити.


Якщо вам 60, 70 - чому б не затіяти цю нараду: що б мені таке зробити ще, адже я ще хочу діяти і заробляти. Найстарші, колишні у мене на консультації - люди 65 років. Жінки. Все у них добре і було, і є та буде, вони життєздатні і життєздатні люди. А що ж я для них зробила щось? А ми створили новий поворот на основі старих знань і умінь. Одна голова добре - а дві-то краще. Та й знань про всяких різницях в світі праці у мене багато.


Людям 40 років і зовсім можна пречудово вивернути навиворіт свою професійну стезю. Здійснити кульбіт. Або тектонічний зсув. Інший раз треба просто зрушити камінь з дороги. І вода хлине потоком.


До речі, в 2021 році центр профорієнтації Електронік розробив точний тест на профорієнтацію. Він сам розповість вам, які професії вам підходять, дасть висновок про ваш тип особистості та інтелекті.

Тести тестів ворожнечу. Є опитувальники - стандартизовані процедури - вони працюють автоматично силами машини, заздалегідь зробленої програми. Такі опитувальники не враховують вік людини і його життєву ситуацію. Зате вони дозволяють психологу чогось не знати - життя, професій.


Ось якщо людині 46 років, а тест говорить йому, що він здатний бути біофізиком, що робити людині? Може, він і здатний бути біофізиком. Але він вже не піде на біофак або фізфак. Тест дає об'єктивні дані, загальні, але не говорить як жити і що робити. Я по-іншому працюю. Я бачу людини перед собою. І це вже потужний потік інформації: стать, вік, освіта, кінетична його мелодія, мова, використовувані слова, форманти голосу, інтонації. Далі - бесіда. А ось в ній я застосовую тести іншого роду - завдання на кмітливість, креативність, на вміння бачити геометричну фігуру в розрізі, жонглювати словами, співати і т. Д.


Це я називаю Жива профорієнтація, маючи на увазі, що працюю я вживу, як психотерапевт, працюю собою, своїм серцем, очима, вухами, життєвим досвідом. Мені доводиться дуже багато знати - про кіно, про літературу, про бізнесах, про психіатрію, про науки, про професії. А професії з'являються все нові і нові. Треба знати і навчальні заклади: вузи, коледжі, курси .. Їх теж прибуває і прибуває.


Люди несуть із собою після консультації не тільки назва найбільш підходящою з бажаних і відповідних їм професій, але також вони забирають купу інформації про цю професію, назви навчальних закладів, книг, інтернет-ресурсів.

Так, батьки обов'язково повинні бути присутніми - хоча б один з батьків. Вони своїми очима повинні бачити все, що відбувається, як відповідає їх дитина на питання. А питань багато і завдань теж чимало. Все це дитина робить у присутності батьків. Тестів комп'ютерних я не даю. Часто, дуже часто батьки йдуть з збагаченим знанням (навіть відкриттям!) Про свою дитину.


Вони також багато дізнаються нового про професії. Адже я розповідаю про професії, пояснюючи той чи інший вибір. Батьки ж адже теж не знають багато чого про професії. Так і кажуть: ну, треба ж! Я ніколи не чув про таке. Або: ми знаємо цю професію, але ніколи не замислювалися, що вона підійде нашій дитині. Я завжди досягаю консенсусу: такого стану, коли ні у кого з батьків, ні у дитини немає істотного внутрішнього протесту проти обраної професії. Якщо батьки не присутні на консультації, то мені доводиться їм багато чого розповісти про їхню дитину потім, по телефону.


Батьки частенько не знають своїх дітей, не розуміють їх, не поважають. Люблять, але не поважають. Я даю їм матеріал для розуміння дітей. Все стає на свої місця.


Наприклад, мама скаже про дочку, що дочка дуже добре пише вірші. Я прошу показати, читаю, бачу: вірші погані, почуття слова немає зовсім. Або мама скаже про сина, що його нічого не цікавить і що він на межі вильоту зі школи. А я виявляю в ньому геніального інженера. Це важливо зрозуміти, що шкільні оцінки і успіхи з реальними інтересами можуть не мати багато спільного. І в цьому випадку треба вирішувати питання радикально. Як вивести дитину з-під удару долі. І ми з батьками вирішуємо це питання. Вони вірять мені, тому що все бачать і переймаються розумінням, що їх дитина особлива і йому треба дати щось ще, щоб він розцвів.

Якщо батьки бачать, що молода людина, випускник школи сам не має ніяких ідей - ким йому бути - їм, батькам, доводиться брати справу в свої руки. Вони можуть разом з дитиною піти на профорієнтацію до фахівця, вони самі можуть провести дослідження вузів, коледжів і професій і вийти до дитини з пропозицією. Тоді їх поведінку адекватно.


Але якщо у сина, дочки є своя ідея, свої вистраждані плани на своє майбутнє, він готовий долати перешкоди, готуватися «на бюджет», тоді батьки в своїх заборонах і категоричних умовах не праві.


А що робити молодій людині, якщо батьки наполягають на професії, яка не до душі молодій людині? Вступити в діалог. Почати, наприклад, так: - Мама, тато, я хочу стати інженером (наприклад). Мені це дуже подобається, я буду добре вчитися, постараюся вчинити на безкоштовне відділення. Я вас дуже прошу, не заважайте мого вибору.


Зверніть увагу: так говорить людина бере відповідальність на себе, він дає обіцянки працювати. А якщо юнак або дівчина не бере на себе відповідальність, він, значить, все-таки не дорослий. Дорослість як раз і відрізняється тим від НЕ дорослості, їсть сама людина наслідки своїх вчинків або він надає це є іншим.

Залежить від дівчини. Є такі, що подужають цілком фізично важкі професії - кухар, штурман, поліцейський, кінолог, водолаз.


Є професії, що не припускають фізичного ризику. Кімнатні професії, кабінетні. Однак тут може бути дуже нервово. Треба вивчити себе дівчині 11-го класу - на що вона здатна, на яку велику боротьбу. А треба робити подвиг. Треба йти далі, ніж пройшли батьки. А чому? А тому, що у теперішніх дівчат є гора-а-а-здо великі можливості для отримання освіти і подальшої самореалізації. Де саме, в який саме діяльності приносити користь - залежить від цінностей дівчини. Цінувати найбільше можна здоровий спосіб життя, гроші, славу, науку, книги, подорожі, природу, слово, самота ... На це треба дивитися, прислухатися до себе.


Професій багато і всі одинадцятикласниці різні. Є професії для боягузок, для нечитаючих, для тих, хто читає, для деспотичних, для розумних, для соціофобів, для гидливих, для пихатих, для рукодільниць, для любительок посперечатися, сунути ніс в чужі справи.


Подумайте в чому ваша сила і слабкість, може навіть порок. З цих речей і треба робити професію. Між силою і слабкістю - вольтова дуга, напруга. Ось тут і шукайте.

Погодьтеся: це не те ж саме, що "я не знаю, ким мені стати". Тут ключове слово ХОЧУ. Це вже дещо. Людина вже знає, що у нього можуть бути і повинні бути бажання. Звідкись він це знає. Може бути, у людини багато бажань. Якщо бажань багато - простіше вибрати. Треба просто вибирати. Дізнатися критерії вибору і по ним вибирати. А критерії різні у різних людей. Один хоче, щоб професія була і престижною, і творчої. Інший хоче, щоб вона неодмінно була пов'язана з обчисленнями і самотою. А якщо бажань немає - туго тоді з вибором. І доводиться самій людині вдатися до методу виключення: виключити все і залишити найменш неприємне.
Жива профорієнтація на те і жива, що незнані речі вона намагається зробити знаними. Як? Є професійні секрети, не буду відкривати їх. Але в процесі людині все більш відкривається світ його бажань і небажань. Цей процес пізнавання себе не болючий, він швидше за приносить полегшення, нерідко люди навіть плачуть, відчуваючи це полегшення.

Є різні способи вибирати професію. Наприклад, можна читати про професії, дивитися фільми про професії, читати художні книги типу "Аеропорт" і "Готель" Артура Хейлі, "Фінансист" Теодора Драйзера. Можна дивитися сайти вузів і факультети зі спеціальностями і думати одночасно: а чи хочу я працювати щодня в руслі цієї діяльності, якої там навчають. Можна просто задуматися над питанням: а що я люблю робити? Що б я робив навіть безкоштовно?


Можна пройти тести з профорієнтації. Можна пройти мою методику "Сім кроків". Можна прийти сюди в Електронік і за дві години вирішити питання ким стати.

Так не буває, щоб зовсім нічого не подобалося. Це здається, що зовсім нічого не подобається. А чому так здається? Тому що ви непомітно для себе дивіться тільки в одну сторону. А якщо взяти і повернутися на 180 градусів і поглянути туди, куди ніколи не дивилися - ось тут може відкритися вам цілком незвичайна і навіть цікава картина. Однак проклятий питання про престижність може зіпсувати все враження вам. Не треба дивитися на світ так упереджено - через окуляри престижності і грошей. Я вірю: якщо любиш справу - знайдеш, як їм заробляти добре.

Необхідно розуміти, що вибрати професію можна тільки, якщо підліток до цього готовий. Це коли у нього вже сформований коло особистих інтересів, коли він сам є ініціатором своїх справ, коли він вміє говорити немає, коли у нього сформовано почуття реальності.


Ось рекомендовані методи вибору професії якщо дитина готова до вибору професії:


1) Пройти профорієнтаційні тести. Існують безкоштовні і платні тести на профорієнтацію. Безкоштовні тести професію не назвуть, але можуть відповісти на питання - які сфери вам кращі і т.д. Платні тести здатні назвати декілька відповідних вам професій, тому що результат аналізує профорієнтолог, який допоможе розібратися в результатах. Вартість таких тестів варіюються від 1500 до 19000 р. Пройти їх можна в безлічі центрів профорієнтації. Ми розробили власний тест всього за 2900.


2) Сходити на живу профорієнтацію - повністю "аналоговий" метод, відбувається без участі комп'ютерних тестів, а силами досвідченого психолога-профорієнтолог, і завершується точним вибором однієї професії. Тому що одна точна. Потрібно дійсно досвідчений розумний профорієнтолог, тому послуга така рідкісна.


3) Вивчити досвід професіоналів. Сходіть на роботу до тата, мами, подивіться, як вони працюють, подивіться на їх колег, як влаштований процес. Не подобається? Шукайте далі. А ще в інтернеті багато роликів, де професіонали розповідають про свою роботу. Так ви все побачите і відчуєте.


4) Спробувати себе в різних справах, які дають різні гуртки, секції. Так ви самі спробуєте і дізнаєтеся - ваше це чи ні.


5) Дні відкритих дверей у вузах. Це не зашкодить. Однак запам'ятайте: вузи нерідко і самі не знають, на кого вони навчають. У них нерідко теж відсутній зв'язок з реальністю. Реальність жива і малопередбачувані. За нею піди поспи цілому університету. Але деякі намагаються, і у них є адекватні життя факультети і спеціальності.

Будь-яку професію можна вибрати після 11-го класу. Хоч пілота, хоч бібліотекаря. Не можна тільки відразу стати великим професіоналом, мудрецем, філософом. На превеликий професіоналізму веде дорога. Треба встати на правильну дорогу. А яка вона? По-перше, сфера. По-друге, тема. По-третє, справа. Ось так.


До речі, в 2021 році центр профорієнтації Електронік розробив точний тест на профорієнтацію. Він сам розповість вам, які професії вам підходять, дасть висновок про ваш тип особистості та інтелекті.

Ти задумався про те, яку професію тобі можна отримати після 9 класу. Раз так, то тобі доведеться почати навчання з коледжу або технікуму (це одне і те ж). Тут головне, звичайно, зрозуміти, яку професію краще вибрати саме тобі: щоб вона тобі подобалася, була б тобі по зубах і по здоров'ю. Професій, які можна почати отримувати після 9 класу дуже багато, це майже все професії.


Яку професію обрати після 9 класу дівчині

Нас атакують запитаннями, яку вибрати професію після 9 класу дівчинці, який коледж вибрати після 9 класу дівчині.


Відповідаємо. Якщо ти дівчина і ти в 9 класі, то необов'язково тобі вибирати чисто жіночі професії, типу секретаря або вчителя. Ти можеш піти набагато далі в своїх фантазіях. Але ти не зможеш піднімати важке, гасити пожежі, дуже сильно ризикувати собою. Треба розібратися в тобі, ти не схожа на інших дівчат, але на чоловіків ти схожа ще менше. Професії, які можна отримати після 9 класу дівчині море, океан. Твій шлях особливий, пам'ятай це. Цей вибір професії після 9 класу сильно залежить від того, яка ти.


Яку професію обрати після 9 класу хлопчикові

Кожен день ми отримуємо питання, яку професію можна вибрати після 9 класу хлопцю і яку спеціальність. Для хлопчиків всі шляхи відкриті, вони можуть і жіночі професії подужати, і їх ніхто не засудить, і на чоловічі професії він тим більше може замахнутися. Вибір професії, спеціальності - справа індивідуальна, залежить від того, який ти.


Який коледж вибрати після 9 класу

Є дуже хороші коледжі, їх багато. Але треба вибирати не коледж і не технікум, а професію. А вже під професію підбирати і коледж.


Тест яку професію обрати після 9 класу

Ти почав вибір професії для себе з безкоштовних тестів? Але це не дасть тобі точної відповіді на питання, яку професію отримати після 9 класу. Правда, є спеціальні тести на одну професію, які скажуть точно, підходить вона тобі чи ні. Це добре, але мало. Якщо тобі не підійшли ці професії, то залишається відкритим питання ким стати тобі після 9 класу.


Вибір професії після 9 класу без помилки

Треба розібратися в тому, яку професію тобі можна вибрати після 9 класу, щоб не помилитися. Це можна зробити за 2 години очно або по скайпу в присутності твоїх батьків. Консультацію проводжу я, Ельміра Давидова. Ти отримаєш не тільки назва професії, яка тебе обрадує, але і хороші навчальні заклади.

Гарне питання. Він стосується методики вибору. Як вибрати потрібну професію? Кому потрібну? Народному господарству? Мамі? Папі? Сестрі? Мені самому? Я думаю, не варто думати про інтереси інших людей і навіть цілого суспільства. Всі професії хороші і корисні. Тому логічно вибрати до душі. Це і буде потрібна професія.


Скажу так. Спочатку подивіться коло ваших інтересів. Подивіться що ви любите робити. Вирішіть для себе, що з цих справ ви готові розвивати і робити постійно. Наприклад, ви любите пекти пироги. Ви готові це робити щодня і багато? Ні? Шукайте далі, уважно розглядайте все сантиметр за сантиметром. І думайте про те, чого ви хочете служити? Відповідь на це питання і є відповідь на питання: яке моє покликання.

Не плутайте себе з ним. Він інший. Не тисніть на нього в цьому виборі. Постарайтеся вивчити вашу дитину і зрозуміти його особливості. Не вмикайте виняткову прагматику в вибір - помилитеся. Якщо вам не подобаються захоплення вашої дитини - не кажіть, що у нього немає захоплень. Витратьте на профорієнтацію трохи грошей.

Правильно вибрати професію дитині - це не вибирати її самому. А дати йому свободу шукати своє. Здорова дитина обов'язково щось шукає, він вже риє в якомусь полі. Зрозумійте - в якому полі він веде свої дослідження. Не смійтеся на цим, не заперечуйте. Головне, найважливіше - це власна активність. Навіть якщо вам не подобається ця тема - бережіть активність дитини, яка не задавити її своєю ініціативою, не замінюйте його собою. Чи не змагайтеся, хто з вас розумнішим - ви або ваш син. Любити дитину - значить, пріус'чіть його до радостнмоу праці і дати йому кисень.

Таку заяву - це перша фаза. Фаза проблематизації. Вже добре, що людина говорить: не знаю. Тепер треба йти на другу фазу. Вона називається: яку професію я хочу вибрати. На цій фазі може бути затикаючи, якщо людина не вірить в ідею, що від його бажання (воління) все і залежить. І тоді він, як у воронці, починає тонути, не знаючи, від чого відштовхнутися. І думає: відштовхнутися від престижності або від затребуваності. І часто цим людина себе заганяє не туди, куди треба. Ось тут треба як слід розібратися - в бажаннях, в енергії. І це буває непросто - зрозуміти свої бажання. Тут потрібен наставник. Пропоную себе.

Правильно вибрати майбутню професію можна тільки якщо ти виходиш з себе, зі своєї неповторної індивідуальності. Ось якщо ти інтроверт - ти остаточним екстравертом не станеш, не треба себе обманювати. Якщо у тебе руки - крюки, не варто тобі працювати руками. Якщо ти дуже цікавишся автомобілями - подумай, може, це неспроста і цим треба займатися весь час. Тільки зрозумій - що саме ти будеш робити з автомобілями - лагодити їх, продавати або що інше. Правильно вибрати професію - це вибрати її чесно по відношенню до своєї індивідуальності. А в індивідуальність входить багато чого: темперамент, цінності та інші речі, дуже важливі. Тому вивчайте себе. Адже ви ж не купуєте в магазині пальто не свого розміру. А купуєте свого розміру пальто, вивчивши спочатку свою фігуру.

Творчість цілком можливо в інженерії, в економіці, в бізнесі, в кіно, в дизайні, в медицині, в педагогіці. Творити - це значить - знаходити відповіді на складні запитання. І ось знайдіть поле спершу. А вже потім на ньому саджайте ваші квіти. Нерідко під творчими професіями на увазі музичні, літературні, художні професії. Між ними вибрати простіше простого. Спочатку запитайте себе: а що я вмію? Я можу малювати настільки добре, щоб конкурувати в вуз з тими, хто навчався в художній школі? Відповівши на це питання, запитайте себе: а чи хочу я то, що я вмію і міг би? Збіг бажання і можения вважаємо підходящим варіантом. Трапляється, що людина хоче то, що не може? Якщо немає анатомічних заборон на справу, то "не можу" можна перетворити в "можу", "не вмію" в "вмію". Цьому перетворенню завадити може лише недолік бажання.

Мами думають, як правило, що дівчинці краще вибрати спокійну професію, кабінетну, бухгалтера або економіста якогось. Або мами мріють: а нехай йде в технічний вуз! Хоч заміж вийде за справжнього хлопця! Буває нерідко, що дівчата погоджуються з цими життєвими міркуваннями. А хтось ... о! хоче небезпечну професію! Деякі хочуть бути актрисами! Як я вас розумію, дівчата! Сама мріяла бути артисткою! Сильно мріяла! Станіславського прочитала - товстелезні книжки і займалася в драмгуртку. Краще б ви самі, дівчата, робили свої проби і свої помилки. Це дуже важливо - самій шукати. І яку ж професію обрати дівчині? А нехай сама дівчина і вирішує. Скільки дівчат на світі і скільки професій на світі! Два цих масиву - дівчат і професій - красиво і потужно рухаються назустріч один одному.

Нехай хлопець вибере собі ділову професію. Живородну. Що дозволяє створювати. Щоб стати років до 35 професіоналом, працівником.


Яку хочете вибирайте. Але треба щоб до душі вона була. Від чоловіків багато очікує людство. Не треба нічого боятися. Дерзайте. Багато помиляються, тому що роблять вибір ІЗ СТРАХУ - піти в армію, опинитися без грошей, виїхати в інше місто, багато трудитися. Ну не треба. Не треба боятися праці. Найголовніші досягнення в житті даються насилу. А якщо ти, юнак, хочеш присмоктатися до татового і маминому ресурсу - ти відкладаєш назавжди народження своєї особистості.

Допомогти можна різними способами. Самим дізнатися все про професії. Вивчити підлітка уважно. І вирішити, яка професія йому підходить найбільше. Це складно? Так. Можна пройти тести. Але тестів питань не поставиш, що не заперечиш. Вони не розмовляють. Вони суворі. Тому звертайтеся до живого профорієнтолог. Професіонал - це обов'язково і психолог, і знавець професій. Тільки до такого і йдіть. А для початку прочитайте мою книгу "Характер дитини - присуд? Книга про те, як допомогти дитині вибрати професію".

Після декрету жінка, буває, себе відчуває викинутої з життя. Їй здається, що життя пішла вперед. Страшно. Скажуть: ти хто? Ти ж уже нічого і не вмієш? Ну що сказати? Це перебільшення. Треба сходити на курси і все згадати. А буває, що в стару професію повертатися не хочеться. Ну, тоді треба нову вибирати. Доступну. Приємну. Ласкаво просимо до нас, в Електронік. Тут ми не поспішаючи у всьому розберемося.

У дівчинки вибір великий. Нехай дівчинка не дивиться на інших. Нехай уважно прислухається дівчинка до себе, до своїх уподобань. А ви, батьки, які не заглушає ці її, девочкіной, бажання. У здорової дівчинки є бажання. Тільки не кажіть, що вам не подобаються девочкіной бажання. Не кажіть так. Чи не кладіть колоду поперек дороги вашої дівчинки.

Допоможемо. Приходьте, приїжджайте, прилітайте, зателефонуйте по скайпу. А не можете - напишіть мені в онлайн-консультацію. Я відповім. Тільки напишіть що-небудь про себе. Без інформації не зможу нічого сказати. А якщо ви приїдете, прийдете - то розмова буде години на два, на три. Я багато запитаю у вас. Як доктор. Повна картина з'явиться у нас - і можна буде сформулювати кілька доступних пропозицій про професії. А потім - потряс ситом - і випаде одна. Ось чому одна. У мене запитують, хто не був на консультації: "Як же так: одна! Адже професій багато!" Чи не тому, що ви народилися тільки для однієї професії. Ні-і-і! Ви багато чого б могли !!! Але треба ж вибрати, чи не так? Ось ми і виберемо. Я знаю як.

Є ось який дешевий спосіб - взяти список всіх вузів з їх факультетами та прочитати. Якщо що незрозуміло - погуглити. І все професії приміряти на себе - одну за одною. Як в магазині пальто. І вибрати. Але є проблема. Вона всередині у вибирає. Він не може сам вибрати. Бракує критеріїв. А де їх взяти, критерії щось? А вони всередині у вибирає. Але тільки він про них не знає. Розумний профорієнтолог вміє вийняти з людини його критерії. І, користуючись ними, як системою координат, поставити крапки на координатної площині. Ці точки і будуть професіями. Загалом, з профорієнтолог краще. І, якщо ви хочете зуби полікувати - то зі стоматологом зручніше, ніж самому.

Якщо ви дорослий, зробіть перерву в своїх відносинах з друзями, візьміть відпустку на роботі, їдьте на природу, спробуйте "зробити голову порожній". Потім візьміть запитальник (ось він) і пройдіть його, не поспішаючи. Потім пройдіть методику "Назва 3". І якщо і це не допоможе - то чекаємо вас в Електроніку. Дві години і все стане ясно вам, у вас буде не тільки назва професії, а й план її досягнення. Якщо ви школяр - пройдіть запитальник для школярів (ось він), потім "Назва 3". Можете пройти тести: Назва 1, Назва 2. Все це може бути марним тільки тому, що ви не знаєте професій. І, якщо не зумієте визначитися, то - жива профорієнтація в Електроніку.

Будь-яка професія - немов виноградне гроно, що складається з виноградин, складається з різних подпрофессій. Наприклад, психологи бувають клінічні, соціальні, профорієнтолог, дитячі, сімейні і т.д. Інженери поділяються за галузями: енергетика, зв'язок, робототехніка та інше. Вибравши професію інженера-будівельника - ви зможете всередині будівельної галузі переміщатися, перевчаючись, в тому числі вгору, а не тільки по горизонталі. Якщо ви зможете знаходити невпинно алмази всередині професійного поля - вам не треба шукати іншу професію. Це залежить від вашої пошукової активності, від того, чи відповідає взімностью вам знайдена професія. Є безліч людей, щасливо вибрали собі справу, яке їх радує і приносить хороші гроші.

По-справжньому важкі клієнти так про себе не думають. Вони думають про себе, що з ними все в порядку. По-справжньому важкий клієнт той, хто чекає Діда Мороза, сам не готовий пройти важким шляхом роздуми, він готовий лягти на носилки, щоб хтось інший вніс його на вершину щастя і успіху. Це така невротична особистість, яка боїться життя і боротьби з собою і обставинами. Ще тип важкого клієнта - людина, яка не звикла до розумової праці, до фізичної праці.

 

Ще один тип людини - людина без енергії. Він млявий. Може, це від хвороб. Але я вважаю, що був у вихованні цих людей якийсь дефект. Якийсь "цвях" сидить в душі і заважає хотіти і заважає відчувати свої почуття, відрізняти їх від слів інших людей, всерйоз приймати свої почуття. Я про це докладніше напишу в книзі "Як допомогти дитині вибрати професію".

 

Ще один тип людини важкого - це дружина багатого людини, їй працювати не потрібно, хорошої освіти у неї немає, але диплом якийсь є, професії немає. Але їй, як і всім іншим людям, потрібен сенс життя. Вона вважає, що саме профорієнтація дасть їй сенс і мету. Скажу так, не відкриваючи великого секрету: сенс породжує сама людина, а мета народжується зі змісту. Ось над метою я готова працювати з людиною. Але сенс в його життя я можу тільки виявити, а дати не можу. Приклад. Буває, що людина сама про себе думає, що його справа - займатися допомогою людям. Я виявляю, що його цінності інші: йому потрібно не допомагати людям, а жити в злагоді з природою, обробляти землю, саджаючи рослини, спілкуватися з тваринами, не особливо зустрічаючись з людьми. І коли я виявляю ось цей ось сенс, то людина відчуває прилив сил, ентузіазму. Але у цієї людини не було внутрішньої млявості, він був заблукали, так, але він не був ні ледачий, ні нелюбопитен, ні паразітаріих, ні поверховим. Але він часто орієнтований на думку свого клану, соціальної верстви, групи. У цій групі неписане правило (або білим по білому написане) працювати треба в престижному місці, і це головне. І ось це ось припис, що йде від групи, може бути таким сильним - що людина не знаходить в собі сил з ним поборотися, за своє щастя поборотися. Ви запитаєте: а хіба це не відноситься до категорії смислів - то, що для нього є цінним працювати в банку або в Газпромі? Я скажу так: так, відноситься. І тоді у нього СШИБКА, зіткнення смислів: служити природі або працювати в Газенефтехіме. Чи можна поєднати? Можна, можливо. Треба шукати, як поєднати. Наприклад, працювати в стайні нафтової компанії, в садах її. Загалом, пошук - це наше з клієнтом справу. Ось чим ми займаємося під час консультації. Це захоплююча робота - пошук в поле смислів людини. Іноді люди дивуються, як це я зробила:


«Ви зробили диво! Я "переварила" всю інформацію, і просто була вражена, наскільки точно Ви потрапили в мою справжню "списку бажань". Я думала, що мій інтерес до езотерики, до питань життя і смерті (особливо до смерті) не можна перетворити в серйозну професію. Я завжди соромилася зізнаватися в цьому і собі, і оточуючим, і Вам спочатку теж - уявляєте, на питання "яке коло ваших інтересів" я скажу "феномен смерті". Шок !;) - ну може, Вас цим не налякаєш, але оточуючих я пару раз так сильно налякала - мабуть, щоб сильно не оточували;) Як Ви витягли з мене це визнання? Вражаюче! Я усвідомила, що протиріччя-то насправді немає. При отриманні психологічної освіти все "потойбічні інтереси" можна перетворити в спеціалізацію !;) Я абсолютно щаслива. В мене є план. У мене є мета. Велике людське Вам спасибі!»

 

І я пишаюся цим, коли мені кажуть "ви нібито не психолог, ніяких психологічних питань ви не задавали".

Саме час міняти професію, якщо ви потрапили не туди.


Ну, а чи можна поміняти професію в 35 років? Все ж це не 30 років.


Відповідаю: а куди діватися, якщо не можеш терпіти стару професію ?! Треба зрушувати камінь з дороги, вода і потече. Вона потече і теж цим вам допоможе. Ви почніть себе допомагати і справа піде. Всесвіт вам відповість зустрічним дівженіем. Я давно помітила: якщо починаєш робити правильну, що двері починають відкриватися тобі.


А чим старше - тим і питання суворішим: як отримати нову професію в 40 років?


Відповім так: і в 40 можна. І знову: а куди вам діватися? Ну, справді: не лежати адже обличчям до стінки! Думати! Міняти, робити тектонічні зрушення. Непомітно. У вас зобов'язання? Кредити? Дружина не дозволить? Чоловік заматюкався? А ви не спалюйте мости. Працюйте там, де працювали. Просто в суботу йдіть на курси і вчіться. І вас нове середовище прийме в себе, і все вийде.


Однак нічого не буде автоматично відбуватися. Свою тему вистраждати треба. І це такі страждання, які потрібно прийняти, самому їх треба пережити.

Звичайно, професія повинна тебе годувати, вона повинна подобається тобі, звичайно, ти повинен бути до неї здатний, і, звичайно, ти не все можеш. У кожної людини є обмеження. Вони можуть визначатися бажаннями, здоров'ям, місцем проживання, сімейними обставинами, освітою, походженням, здібностями, статтю і віком людини.


Чоловіки в цілому відрізняються від жінок фізичною силою, нерідко більшою ризикованістю, інтересами, більшу здатність до абстрактного мислення.

Чоловіки можуть все: приймати пологи, управляти країною, пекти пироги, писати музику, смішити, будувати рекет, робити зачіски, створювати релігії. Це означає, що список чоловічих професій нескінченний.


Однак чоловіки дуже рідко люблять рутинну роботу. Чоловіки люблять ризикувати і творити, винаходити нове, досліджувати загадки природи. Їм підвладне високоабстрактное мислення і високоінтелектуальний гумор. Вони агресивні. Вони фізично сильні. Вони краще жінок розбираються в "залозі". А що все це означає?


Сама чоловіча професія

Це означає, що інженер, фізик, філософ, пожежний, поліцейський, тесля, боцман, лоцман, виконроб, обвальщик, композитор, програміст, кухар, хірург, каскадер, рятувальник, пілот - як правило, самі чоловічі професії.


Однак чоловікам дійсно підвладна будь-яка професія. Чоловіки можуть відмінно працювати не тільки головою, а й руками. Чоловічі робітничі професії живуть в будівельній, виробничої, транспортної, культурної, сільськогосподарській сферах.


В реальному житті не до романтики. Чоловікові треба заробляти гроші, і він змушений дивитися в бік найбільш затребуваних чоловічих професій (вони ж найпопулярніші професії). А це, як правило, різноманітна інженерія, інформаційні технології, продажу, логістика, ресторанна справа, авіація, бізнес, спорт.


Яку професію обрати чоловікові

Професій багато, а ти один. Може бути, тобі подобаються кілька професій. Але треба ж вибрати. Вибір професії з усього, що є на світі - це справжня робота, а не просто так. Підеш не туди - втратиш роки.

Профорієнтацію можна розуміти і як вивчення різних професій, і як короткий ударний акт вибору професії особисто для тебе.


Де пройти профорієнтацію школяреві

Її можна пройти прямо вдома: читати про професії на сайтах, читати книги про професії, дивитися інтерв'ю з професіоналами в Youtube, фільми про професіоналів. Але цього недостатнього щоб вибрати професію для себе. Профорієнтацію школяр проходить у себе в школі, де проводяться тести і запрошують професіоналів розповідати про свою роботу.


Профорієнтацію найкраще пройти в центрі профорієнтації, і ось чому: професійний психолог-профорієнтолог знає все професії і навчальні заклади. В цьому найважливішому питанні не варто займатися "самолікуванням": 70% людей вибрали собі професію "від балди" і втратили роки. Найстаріший центр профорієнтації, де можна пройти профорієнтацію школяреві, знаходиться в Україні - Електронік. Для жителів "назва міста" та інших міст Електронік проводить онлайн-консультацію.


Де пройти тест на профорієнтацію

Існує безліч сайтів, де можна пройти тести на профорієнтацію для школярів і дорослих. І навіть пройти 7 кроків щодо вибору професії. Тестів на профорієнтацію багато, але безкоштовні тести залишають відкритим питання, ким же вам бути. Тому для полегшення завдання вибору професії ми створили кілька тестів на конкретні професії, пройшовши які ви зможете точно зрозуміти, чи підходять вони вам. Про деякі професії ви точно зрозумієте, що вони не ваші, а це вже немало. Адже треба звузити коло. А щоб вибрати точну професію і почути серйозні обґрунтування, для цього треба пройти прицільну профорієнтацію за 2 години.


Де пройти профорієнтацію для дорослих

Змінювати професію дорослій людині не соромно, а радісно, ​​хоча й страшнувато, звичайно. Але дорослій людині вже помилитися не можна. Ось ця зміна професії повинна бути надзвичайно обґрунтованої. Її треба робити не силами тестів. Тест не враховує ваших життєвих обставин, вашого віку, фізичних якостей. Профорієнтацію треба робити силами мудрого дорослої людини - досвідченого профорієнтолог, психолога, широко мислячої, який бачить не тільки офісні професії, а й професії творчого, наукового, спортивного і всіх інших кіл.

По-перше, коли ти говориш цю фразу "мене ні до чого не тягне", напевно ти маєш на увазі, що тебе не тягне ні до якої професії.


Але так дивитися на речі не можна. Чому? Тому що ти, можливо, розглядаєш тільки нудні для тебе і тільки відомі тобі професії: інженер, лікар, вчитель, програміст, економіст, юрист. І нічого іншого ти не знаєш поки. І навіть не наважуєшся дивитися в бік цікавих професій. Але пошук професії треба починати з не назви професії, а з твого інтересу до якого-небудь предмету.


Наприклад, з такого предмета, як каміння. Чи цікаві тобі камені? Або дорогоцінні камені? Якщо цікаво, то що б ти хотів робити з ними? Дивитися на них, знаходити їх, вивчати, зважувати, оцінювати, писати про них, фотографувати їх, продавати, гранувати, вставляти в оправу ... Професій, навіть пов'язаних тільки з камінням, кілька.


Чи варто говорити, що будь-який предмет, який ти бачиш зараз, може стати об'єктом роботи.


Є професії для всіх

Є професії для інтровертів, для екстравертів, для пліткарів, для ледачих, для хворих, для ризикованих, для боязких ..


Може бути ти себе осуджуєш за те, що в тебе немає вогню? Не лай себе. Досить теплого ставлення до предмету. Потрібно знайти цей предмет. Це перше. Крім цього потрібно врахувати твої можливості, твої обмеження та здібності.


Якщо потрібна допомога у виборі професії

Звернись до нас, і ми не поспішаючи розберемося в твоїх тихих бажаннях і можливостях. Однак якщо ти зараз переживаєш депресію, то вибрати професію поки неможливо. Я тобі раджу ще до приходу до мене вилікуватися від депресії - звернися до медичного психотерапевта: депресія лікується, як правило, медикаментозно. Якщо ти просто в розпачі, то ласкаво просимо до мене. Ми разом зробимо тектонічний зсув, зрушимо камінь на твоїй дорозі, хлинуть нові можливості, життя почне змінюватися. Консультація з вибору професії триває 2 години. Вона одноразова. Детальніше: профорієнтація для школярів і профорієнтація для дорослих.


Життя одне. Будьте щасливі!

У нас запитують дорослі і діти: «Як вибрати професію, якщо не знаєш чого хочеш?» і «Не знаю, як вибрати професію?». Що ці люди мають на увазі? У них багато інтересів і важко вибрати між ними? Або зовсім немає ніяких інтересів?

 

Самому важко розібратися, якщо навіть інтересів багато. Адже потрібно знати, які бувають професії: що робить людина, з яким об'єктом він працює і які вимоги пред'являє дана професія до людини. Ось це і потрібно знати при виборі професії.

 

По правді сказати, для кожного з нас є штук десять відповідних і приємних професій. Але десятьма шляхами не підеш: треба вибрати саму приємну і саму відповідну професію.

 

Від чого ж залежить вибір професії?

Тут ми вам Америку не відкриємо. Вибір професії залежить від інтересів, здібностей, цінностей вибирає людини, віку, статків і планів сім'ї, від місця проживання. Але навіть якщо ви все це знаєте про себе, що ж робити з цими знаннями? І як зрозуміти, на яку професію вони вказують? Є два шляхи: пробувати самому ставити собі діагноз або довіритися мені.

 

Як вибрати професію самому

Спробуйте пройти тести. Є профорієнтаційні тести і є тести на професії. Пробуйте те й інше. Є методика 7 кроків для вибору професії. Вона не тест, але допомагає розібратися в своїх бажаннях. Можна, нарешті слухати інтерв'ю з професіоналами, читати книги про професії і навіть пробувати попрацювати на канікулах в який-небудь компанії і уважно придивлятися, що там роблять люди. І все це дуже може допомогти, але якщо не допомогло, то допоможу я.

 

Допомога у виборі професії (профорієнтація)

Ми допомагаємо вибрати професію старшокласникам або змінити професію дорослим. Роблю ми це за 2 години. А ви повинні підготуватися. Пройти мій запитальник і приготувати роботи, якщо вони є. В результаті ви отримуєте не список професій, а одну таку, до якої ви здатні і до якої лежить ваша душа. І, звичайно, список хороших навчальних закладів. Тут допомога дорослим, а тут допомогу школярам.

До речі, в 2021 році центр профорієнтації Електронік розробив точний тест на профорієнтацію. Він сам розповість вам, які професії вам підходять, дасть висновок про ваш тип особистості та інтелекті.